Emek İnşaat Türkiye’de ilk

Kule vinci kullanan, Maliyet + Kar sistemini uygulayan 5 yıldızlı otel inşa eden ve işleten, Alışveriş ve İş merkezi yapan ve işleten, Tatil köylerinin kurucusu olan, Mobilyacılığı geliştiren firmadır.

Ticari Ünvanı : Emek İnşaat ve İşletme A.Ş.
Sermayesi : 14.500.000,00.-TL
Şirket Merkezi : Ankara
Şirket Adresi : Atatürk Bulvarı No:227 06680 KAVAKLIDERE /ANKARA
Ticaret Sicil No : 8422


T.C. Emekli Sandığınca İstanbul Hilton Otelinin İnşaatı, genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu alanda yatırımını zorunlu kılmıştır. O dönemdeki inşaat talebi göz önüne alınarak gerekli yatırımlara vakit geçirilmeden devam edilmesi kanaatine varılmıştır. Bu aşamada gelirlerinin belli bir kısmını gayrimenkule yatıran T.C. Emekli Sandığı’nın gayrimenkul işleriyle uğraşacak yatırım ve inşaat yapımında uzman bir şirket kurulması düşüncesi ile merkezi Ankara olmak üzere 500.000.-TL sermayeyle ve 10 yıl süreyle Emek İnşaat A.Ş. ünvanı ile kurulmuştur. 26.09.1958 tarih ve 472 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayınlanan şirketin ilk ortakları;


A GRUBU

 • T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü (%49)
 • Ankara İmar ve Emlak İşletme A.Ş. (%0.7)
 • Tutum Bankası A.Ş. (%0.3)

B GRUBU

 • Dyckerhoff und Widmann Komandit Şti. (%49)
 • Dr. M. Raif Gürün (%1.0)

olmuştur.

Şirket, kurulduğundan bu güne kadar ülkemize öncü ve örnek nitelikte pek çok kaliteli çağdaş teknolojik yapı kazandırmıştır. 1960’lı yıllarda Türkiye’nin en yüksek yapısı olan ve Ankara’lılar tarafından “Gökdelen” adıyla anılan Kızılay Emek İş Hanı ile ülkemize yüksek yapı ve brüt (çıplak) beton teknolojisini Şirket getirmiş, keza Türkiye’de ilk defa kule vinç Şirket tarafından kullanılmıştır. Şirket, Ege kıyılarından Gürbulak’a, Edirne’den Habur’a kadar, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, İçel, Çankırı, Kırşehir, Batman, Adıyaman, Sakarya, Yalova, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Antalya, Van, Eskişehir, vs. ülkemizin hemen her yöresinde sayısı yaklaşık 180 civarında olmak üzere Turistik Oteller, İdare Binaları, İş Merkezleri, Eğitim ve Sosyal Tesisler, Tatil Köyleri, Öğrenci Yurtları, Sınır Kapıları Tesisleri, Konutlar, Huzurevleri, Anıtsal Yapılar, Fabrika Yapıları, Bilgi İşlem Merkezleri, Konferans ve Sergileme Binaları, Yer Altı Otoparkları, Tarihi Bina Restorasyonları, Elçilik Binaları inşa etmiştir.

Şirket, CTR tarafından yapılan denetim sonucunda alınan TS EN ISO 9001:2008, TS EN ISO 14001:2004 ve OHSAS 18001:2007 Kalite Çevre ve İSG Belgeli kuruluş olup, çalışmalarını daima kalite hedefini göz önünde tutarak yürütmektedir. Yarım asra yaklaşan geçmişi ile yatırımcı kuruluşların isteği doğrultusunda her usulde; Maliyet+Kar, Anahtar Teslimi, Eksiltme, teklif alma vs. usulleriyle iş yapmış ve yaptığı bir çok proje ile Türkiye’de simge ve prestij haline gelmiştir. Şirket, sektördeki övgüye değer yerini korumaya titizlikle özen göstererek her türlü inşaat ve restorasyon işlerini yapabilecek konumdadır.

 

Şirket, Türkiye’de ilk

 • Kule vinci kullanan
 • Maliyet + Kar sistemini uygulayan
 • 5 yıldızlı otel inşa eden ve işleten
 • Alışveriş ve İş merkezi yapan ve işleten
 • Tatil köylerinin kurucusu olan
 • Mobilyacılığı geliştiren

firmadır.

 

Şirketimiz Türkiye'nin en güçlü kuruluşlarından olan SGK, T. Kızılay'ı, AOÇ ve THY'nin iştirakidir.